| BiH prijeti kreditni rejting manji od Kambodže i Gane! |
| Novosti Utorak, 21 Veljača 2012 |
|
Ukoliko novoformirano Vijeće ministara BiH pod hitno ne počne raditi na poboljšanju poslovnog ambijenta i ne donese konkretan plan rada na podizanju bh. gospodarstva u sljedeće tri godine, našoj zemlji kreditni rejting mogao bi pasti na “C”, smatraju domaći ekonomski stručnjaci.
Naime, naša zemlja se trenutačno nalazi u skupini “B” kada je u pitanju kreditni rejting, zajedno s, primjerice, Kambodžom, Ganom i Hondurasom, a što je podiglo cijene kapitala, koja je već nepodnošljiva za naše uvjete, te znatno smanjilo investicije. Kako navode ekonomski stručnjaci, ukoliko bi pali na “C”, bilo bi gotovo nemoguće doći do kapitala, sva bi nam vrata kod međunarodnih investitora bila zatvorena, odnosno zakucao bi se i posljednji čavao u lijes bh. ekonomije.
Fuad Kasumović, zamjenik ministra financija BiH, jasno kaže kako sve razine vlasti u našoj zemlji sve rade kako bi se kreditni rejting spustio na najnižu razinu, odnosno tzv. smeće. Ukoliko se to dogodi, i on priznaje kako bi bilo gotovo nemoguće doći do bilo kakvih sredstava s obzirom da bi bila preskupa.
“Formirano je Vijeće ministara i treba ga pustiti neko vrijeme kako bi vidjeli prve poteze. Ipak, iskreno, nisam neki optimist, kazao je Kasumović za Dnevni list. Prema njemu, prvo što se treba uraditi jeste odblokirati 200 do 300 milijuna maraka grant sredstava Europske komisije, Svjetske banke i drugih međunarodnih institucija koja BiH gubi samo zato što nema Globalnog fiskalnog okvira. I iz ovog primjera, prema njemu, vidi se kako se u BiH sve radi, a da se ništa ne uradi kako bi se prikazalo kako zemlja ne može funkcionirati.
“Međutim, takvim potezima samo sebi pravimo probleme, jer kreditni rejting ne znači probleme samo za državnu razinu, nego i svaku mjesnu zajednicu, općine, županije, entitete pa na kraju i državu. Prema tome, ako kreditni rejting padne u “C”, svi bh. građani itekako će osjetiti posljedice, ustvrdio je Kasumović. Nadalje, smatra kako se državna vlast aktivno mora uključiti ne samo u spašavanju rejtinga, nego i u smanjivanje nezaposlenosti, stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta.
Međutim, ukoliko se to ne dogodi, kaže kako nema nikakvog spora da će BiH završiti u smeću kada je u pitanju kreditni rejting, čemu svjedoče posljednja upozorenja Svjetske banke i Europske komisije.
Duljko Hasić, savjetnik za makroekonomska pitanja pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, jasno poručuje kako novoformirana državna vlast odmah mora početi raditi i ponuditi konkretne i opipljive mjere.
“Iako je formirano Vijeće ministara, te je napravljeno nekoliko pozitivnih koraka, kreditne agencije još uvijek su našu zemlju ostavile na promatranju s mogućnošću daljnjeg sniženja rejtinga. I to je jasan znak kako se odmah mora početi raditi, naglasio je Hasić. Primarno bi, prema njemu, bilo uraditi konkretan program i mjere oporavka bh. gospodarstva, jer trenutačno nemamo plan ekonomske politike niti za ovu godinu, a kamoli za sljedeće tri. |
"Žene kojima je ljubav sve, uvijek su nevine."
Lajoš Zilahi
Interview
![]() Mario Ćeškić: Preko svega bih prešao za potrebe snimanjaMladi glumac, član amaterskog kazališta 'Didak' Široki Brijeg i član Sveučilišne dramske sekcije 'Gaudeamus Igitur', iako student informatike i zemljopisa os... Read more |
Kolumna
![]() Nepodnošljiva lakoća zaključivanjaKada numerički stroj pogriješi, izbaci loš proizvod. Kada robot pogriješi, obično se pogreška posljednja traži u njemu samome. Ispituje se kv... Read more |
Posljednji komentari
- FOTO: Nikolina Čolak izabrana za novu Miss dijaspore (20)
- FOTO: Liječnici se bore za život Tvrtka Bandića iz Uskoplja (1)
- Mladi, preuzmite vlast u svoje ruke (1)
- Psiholog odgovara: Cimerica koristi tablete za smirenje (1)
- Rezultati Sveučilišnog malonogometnog turnira: Pobjede ekipa FPMOZ-a i Građevinskog fakulteta (5)
Oglasi
| Apple Tablet ipad 2 64GB (Wi-Fi + 3G ) Mobiteli (03.11.2011) | |
| Apple iPhone 64GB 4S Mobiteli (03.11.2011) | |
| Nikon D3X sa Nikkor 70mm f/2.8 24-D AF-S & 70-200mm f/2.8 G Tehnika (03.11.2011) | |
| Dajem instrukcije... Ostalo (26.10.2011) | |
| Seminarski radovi: pravo, filozofija, povijest, politologija i sociologija Ostalo (14.10.2011) |
BiH | Posljednje
BiH | Najčitanije
Događaji
Trenutno nema dogadaja.
Studentski kutak
Studentske novosti
![]() FOTO: Pogled.ba proslavio drugi rođendan – Okrunjene dvije g{jcomments off} Studentski portal Pogled.ba proslavio je danas svoj drugi rođendan. Dvije godine uspješnog rada okrunjene su proslavom na kojoj su, ... Read more |
Savjetovalište
![]() Psiholog odgovara: Cimerica koristi tablCimerica već duže vrijeme koristi tablete za smirenje. Prvo ih je upotrebljavala samo pred ispit. Kada sam je vidjela da ih... Read more |
Studentski zbor
Noćni život
Trenutno nema dogadaja.










































Komentari